Payment with Visa Payment with Mastercard Payment with Klarna Payment with Paypal
Snabb leverans / Säkra betalningar

26/2-2026 Kaffeprovning i Lund

|5/02, 2026

26/2-2026 Kaffeprovning i Lund

Kaffeprovning i Lund – möt oss på Delikatesshimlen den 26 februari

Den 26 februari packar vi bilen och åker söderut – hela vägen till Lund.
Mellan kl. 12.00 och 15.00 hittar du oss hos Delikatesshimlen Lund, där vi bjuder in till en öppen kaffeprovning i butik.

Det kostar inget att delta, och du är varmt välkommen att titta förbi, smaka, prata kaffe och ställa frågor – oavsett om du är nyfiken nybörjare eller redan kaffeentusiast.

Smaka, prata och hitta din favorit

Under eftermiddagen provar vi flera av våra kaffesorter tillsammans.
Vi pratar om ursprung, rostning och smak – och hur små justeringar i rostning och bryggning kan göra stor skillnad i koppen.

Självklart har vi också med oss kaffepåsar att köpa med hem, både som hela bönor och nymalet kaffe, anpassat efter hur du brygger hemma.

Om Delikatesshimlen i Lund

Delikatesshimlen ligger på Lilla Fiskaregatan, mitt i hjärtat av Lunds shoppingstråk.
Butiken är specialiserad på italienska delikatesser, med fokus på prisbelönta småproducenter och råvaror för dig som älskar det italienska köket. En självklar plats för pastaälskare och matlagare med passion för kvalitet.

Vi är väldigt glada över att få gästa Hannes och Delikatesshimlen – en butik som, precis som vi, brinner för hantverk, råvaror och smak.

Praktisk information

Plats: Delikatesshimlen Lund, Lilla Fiskaregatan
Datum: Onsdag 26 februari
Tid: 12.00–15.00
Entré: Gratis

Evenemang på Facebook: https://fb.me/e/41NBr2Cd1

Varmt välkommen förbi – ta en kopp kaffe, upptäck nya smaker och ta med något riktigt gott hem.

Vi ses i Lund!